Tu dzielimy się wiedzą z zakresu płatności, cyfrowego obiegu dokumentów, faktoringu, cyfryzacji procesów biznesowych w bankowości i innych sektorach.
Wiedza
Konwerter komunikatów Sorbnet3 – szybka zmiana bez nadmiernych kosztów
09/07/2024NBP przygotowuje zmiany w formie obsługi przelewów Sorbnet. Dotychczasowy format komunikatów MT będzie zastąpiony zawierającym znacznie więcej informacji formatem MX. Termin uruchomienia produkcyjnego nowego formatu to czerwiec 2025 r., a testy zaczynają się już jesienią 2024 r. Dla banków oznacza to konieczność dostosowania technologicznego.
Zmiany te są związane z dostosowywaniem Narodowy Bank Polski (NBP) do zmian w sieci Swift i przejściem na komunikaty MX zgodne ze standardem ISO 20022 – międzynarodowym standardem dla elektronicznej wymiany danych pomiędzy instytucjami finansowymi. Jeden uniwersalny standard danych na całym świecie dla płatności transgranicznych i lokalnych systemów płatności pozwoli na szybsze rozliczanie płatności w różnych infrastrukturach płatniczych.
Duża zmiana technologiczna dla banków
Dla banków oznacza to kolejną dużą zmianę w budowaniu komunikatów Sorbnet (po przejściu w 2013 r. na format Sorbnet2 MT). Niedawno także organizacja SWIFT przeszła na format MX. Tym bardziej więc transformacja na format MX w przypadku Sorbnet jest niezbędna (Sorbnet wykorzystuje komunikację sieci SWIFT).
Aby uniknąć wysokich kosztów modyfikacji systemów bankowych i zyskać na czasie, warto przyjrzeć się prostemu rozwiązaniu do konwersji formatów komunikatów MT na MX, jaki stworzyliśmy w BMS. Nasi programiści, którzy od ponad dwóch dekad wspierają banki w transformacji cyfrowej, zbudowali efektywne rozwiązanie, pozwalające na uniknięcie nadmiernych modyfikacji systemów do przetwarzania płatności Sorbnet, a jednocześnie zapewniające realizację wymogów NBP.
Konwerter to łatwy do zaimplementowania niezależny moduł, który tłumaczy stary format komunikatów Sorbnet MT na nowy format MX; działa również w drugą stronę – umożliwia odbiór komunikatów w nowym formacie i w czasie rzeczywistym przetwarza je na format MT.
Konwerter pomoże przy wielu systemach
– Nasi klienci to nierzadko organizacje, które obsługują płatności Sorbnet w kilku różnych systemach, jakie pozostały po połączeniach instytucjonalnych w przeszłości. Z pomocą Konwertera można w prosty sposób uniknąć kosztownych zmian w systemach bankowych. Konwerter jest elastyczny, łatwy w modyfikacji i szybki do wdrożenia – mówi Jacek Oleksiak, analityk systemowy w BMS.
Konwerter zamienia komunikaty płatnicze generowane przez istniejące systemy w formatach Sorbnet B/W lub Sorbnet2 MT na komunikaty Sorbnet3 MX i przekazuje je przez sieć SWIFT do systemu Sorbnet3. Komunikaty przychodzące są zamieniane na format obsługiwany przez systemy banku.
Konwerter może być zasilany danymi przez foldery sieciowe lub szynę integracyjną (kolejki WMQ, Kafka). Przejście z obecnie stosowanych formatów na docelowy model Sorbnet3 z pomocą Konwertera nie wymaga zmian w architekturze informatycznej banku.
Sorbnet – najważniejszy polski system płatności
Sorbnet to najważniejszy polski system płatności, w którym rozliczane są operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe z rynku finansowego i wysokokwotowe zlecenia klientowskie, a także odbywa się rozrachunek innych systemów płatności.
BMS od ćwierć wieku wspiera banki w transformacji technologicznej i innowacjach. Zachęcamy do rozmowy z naszymi konsultantami, którzy opowiedzą więcej o Konwerterze i innych rozwiązaniach dla instytucji finansowych. Zapraszamy do kontaktu: www.bms.com.pl